Obec
Zbýšov
Kraj: Středočeský
/ Okres: Kutná Hora
/ Pověřený obecní úřad: Čáslav
Cestovní zpráva
Zájezd hasičského sboru ze Zbýšova v Čechách na oslavu 105. výročí založení hasičského sboru ve Zbýšově u Slavkova, 5. července 2003
Odjezd ze zbýšovské návsi v sobotu 5. července 2002 v 07.00 h autobusem firmy Autodoprava Jaroslav Hoskovec z Opatovic s novým zájezdovým autobusem Scania; 28 účastníků, z toho 1 obecní zastupitel (místostarosta I. Vergner) a několik občanů - nečlenů hasičského sboru. Po krátké zastávce v motorestu 9 křížů autobus v pořádku dorazil v 9,00 na odpočivadlo Rohlenka, kde byl smluven sraz s průvodkyní po pamětihodnostech bitvy u Slavkova.
Záhy se zájezdu ujala historička, paní Dr. Jana Gernešová ze Zbýšova u Slavkova (učitelka ZŠ v sousedních Křenovicích). Trasa byla volena stejná, jako při prvním zájezdu, protože většina účastníků zájezdu se první cesty nezúčastnila. Odjezd na již známý vrch Žuráň, kde je přehledná bronzová mapa bojiště. Poté odjezd do obce Tvarožná, kde je na OÚ instalován rozměrný model bitvy a obecní muzeum. Po přednášce starosty Františka Kopeckého a prohlídce muzea Tvarožné odjezd do dvora a hospody "Stará pošta" na silnici Brno Olomouc.
Zde bylo pro nás připraveno představení, spočívající ve vystoupení muže v uniformě francouzského vojáka z doby bitvy u Slavkova, který nejen předvedl historické francouzské povely a cviky se zbraní, ale navíc vystřelil ze své dlouhé pěchotní pušky předovky a mohutnou ránou nás všechny překvapil. Z "vojáka" se vyklubal velmi dobrý a zasvěcený vypravěč. Provedl nás po muzeu bitvy u Slavkova v historickém objektu staré pošty (vykopávky kulí, knoflíků a jiných součástí výstroje a postrojů koní, generálové) a podal nám zatím asi nejzasvěcenější výklad. Z pošty lze odeslat pohlednici (dopis) s pamětním razítkem. Součástí dvora Staré pošty jsou stáje pro koně, kde bylo v době naší návštěvy skutečně ustájeno 6 koní, kteří dříve sloužili pro přepřahání dostavníkových spřežení a výměnu koní poštovních kurýrů (stále zde dříve stával v pohotovosti jeden osedlaný kůň). Na závěr výkladu si mohl jeden z našich účastníků vystřelit z té staré pušky, čehož se statečně ujal Martin Výborný. Poté oběd v hospodě Stará pošta (klasičtí moravští vrabci s knedlíkem a se zelím a pivo Starobrno 10°).
Po obědě odjezd do Zbýšova u Brna. Nebyl jednoduchý, výška našeho autobusu přesahovala výšku železničního viaduktu ve stráni nad Zbýšovem, takže jsme museli volit objížďku přes Slavkov. Ve Zbýšově u Slavkova se již sjížděly požární vozy z okolí, byl zde také profesionální sbor ze Zbýšova u Brna a podobný sbor profesionálů ze Slavkova, celkem 6 sborů. Soutěž se konala na nám již známém fotbalovém hřišti a přilehlé víceúčelové ploše. Starosta okrsku Moravské hasičské jednoty všechny pozdravil a uvítal, potom také starosta hasičského sboru ze Zbýšova Vladimír Šmerda. Po nástupu všech jednotek předali naši činovníci, starosta SDH Jan Bičák a Miloslav Vavřička, pamětní poháry zástupcům SDH Zbýšova u Slavkova a Zbýšova u Brna. Jeden starší člen SDH přednesl referát o historii hasičů ve Zbýšově u Slavkova (SDH založen v dubnu 1898 patnácti občany, první starosta Alois Holý; dnes má sbor 40 členů). Poté bylo rozlosováno soutěžní pořadí mužstev. Soutěžního dne a celého našeho pobytu se samozřejmě zúčastil také starosta obce Zbýšov u Oslavan Jaroslav Žalkovský s manželkou.
Vlastní soutěž měla původně probíhat jednokolově, ale po potížích soutěžících s ovládáním požární stříkačky bylo rozhodnuto o konání ještě 2. kola, aby byly výsledky objektivizovány. Do výsledného vyhodnocení byl započítán lepší čas z obou kol. Mužstvo Zbýšova v Čechách soutěžilo na 4. pořadí se zapůjčenými hadicemi atd. od místního SDH. Příliš se mu nedařilo, v prvním kole byl čas 62 s, v druhém 48 s. Výsledky jsou v níže uvedené tabulce:
Pořadí v soutěži |
Výsledný čas | Výsledné pořadí |
SDH |
1. | 41,55 | 2. | Zbýšov u Brna |
2. | 42,59 | 4. | Křenovice |
3. | 49,59 | 6. | Zbýšov u Slavkova B |
4. | 48,00 | 5. | Zbýšov v Čechách |
5. | 52,50 | 3. | Zbýšov u Slavkova A |
6. | 36,97 | 1. | Slavkov |
Náš Zbýšov v Čechách tedy obsadil výsledné 5. místo ze 6 mužstev a nutno říci, že to závodníky nepotěšilo a ještě dlouho potom rozbírali příčiny slabého výkonu a možnosti jeho zlepšení. První tři mužstva ve výsledném pořadí obdržela poháry a osvědčení o dosaženém výkonu a umístění, ostatní tři mužstva vlajčičku obce Zbýšova u Slavkova a propagační materiály.
Procházka několika účastníků se starostou obce po Zbýšově u Slavkova přinesla několik dalších informací o obci. První zmínka o Zbýšově u Slavkova pochází z r. 1211. Významným objektem je kaplička na hlavní ulici obce - jednoduchá nevysoká věžovitá stavba s čtvercovým půdorysem a jehlanovou střechou z r. 1836, která je zasvěcena Panně Marii Sedmibolestné. Posvícení se slaví 15. září. Byla postavena jako díkuvzdání za přežití válečných útrap v souvislosti s bitvou u Slavkova. Do omítky jsou v rozích zasazeny 2 koule z kanonů bitvy u Slavkova a v r. 1968 byly do druhých rohů zasazeny 2 granáty z 2. světové války. Do kapličky byl v r. 1838 zavěšen zvon s nápisem "Panno Maria, oroduj za nás". Další starší stavbou je mlýn na náhonu z říčky Litávky, původně patřící zábrdovskému klášteru (zpočátku vodní, později parní). Na cestě k bývalým vinohradům stojí železný kříž, postavený na paměť padlých vojáků v bitvě u Slavkova - Rusů, Rakušanů i Francouzů. Škola byla ve Zbýšově u Slavkova postavena v r. 1869 jako jednotřídka, v současnosti je v ní mateřská škola, obecní úřad a knihovna. Víra a katolicismus nejsou v obci nijak zvlášť zakořeněné, podle vyprávění již za První republiky se procesí ze sousedních Šaratic muselo před kapličkou ve Zbýšově jen otočit, protože místní sedláci odmítli vydat faráři klíče. K hudbě provozované v této oblasti lze říci, že zde tradiční cimbálovka také nezakotvila, dříve to bývala dechovka, nyní elektronický střední populár a všehochuť. Vysoce kulturními a společenskými obcemi v sousedství jsou především Křenovice, kde je škola, pošta i kostel, děti chodí do školy v Šaraticích (vše vzdáleno asi 2 km od Zbýšova). Momentálně byla veřejnost ve Zbýšově vzrušena případem zločinného výbuchu v sousedních Šaraticích 4.7.2003, v domě automobilového závodníka a podnikatele v autodopravě pana Hudáčka.
Hasičská soutěž končila asi v 17 hodin, poté jsme se procházkou přesunuli do místní hospody na dolním konci "hlavní třídy" obce. Místní hasiči pro nás nechali připravit guláš (podával se moravsky velkoryse v hlubokých talířích s lžící, podle chuti k tomu "knedle" nebo chléb), k zapití opět místní Starobrno 10°. Po skončené večeři jsme opět procházkou došli na horní konec hlavní třídy, kde leží obecní úřad a také víceúčelový objekt pro přádání zábav - na dvoře rozestavené stoly s lavicemi a na velkém krytém valníku hudba - elektronická skupina Relax se zpěvačkou (znali jsme je již z loňského zájezdu). V přilehlém objektu je sociální zařízení a v dalších místnostech prodávali likéry a kávu, v pohotovosti byl i sál pro ukrytí účastníků v případě nepřízně počasí.
Vzhledem k tomu, že na večerní zábavu byl stanoven vstup 50 Kč, zúčastnili se jen dospělí, atmosféra byla úplně jiná, než při minulé zábavě za hojné přítomnosti dětí. Časem se všechna místa zaplnila místními Zbýšováky, naši osvědčení tanečníci (Josef Vlček, Miroslav Čapek, Martin Výborný aj.) rozhýbali dění na parketě. Kolem 22,30 začaly snahy o svolání všech k odjezdu, náhlá dešťová přeháňka vše urychlila, takže jsme chvilku po 23. hodině odjížděli. Na cestu jsme jako minule dostali karton vína, ale nutno říci že naši mladí hasiči jsou daleko horší zpěváci než vloni mladí fotbalisté. Během cesty jsme na obrazovkách rozmístěných po autobuse shlédli filmovou komedii s L. Funesem. Kolem 01,30 jsme dojeli na náves ve Zbýšově a temnou nocí jsme se rozešli plni dojmů do svých domovů.
Za umožnění a zorganizování zájezdu patří poděkování hasičům ve Zbýšově u Slavkova i našim hasičům, především Miloslavu Vavřičkovi a Janu Bičákovi. Za příjemnou a bezpečnou dopravu děkujeme Jaroslavu Hoskovcovi ml. a za reprezentaci našim mladým hasičům.
Zbýšov, 7. července 2003 Zpracoval: Ing. Ivan Vergner