Obec Zbýšov
Kraj: Středočeský / Okres: Kutná Hora / Pověřený obecní úřad: Čáslav

Cestovní zpráva

Zájezd skupiny občanů Zbýšova v Čechách na „Setkání tří Zbýšovů na území bitvy Tří císařů" ve Zbýšově u Slavkova, 3. srpna 2002

Odjezd ze zbýšovské návsi v sobotu 3. srpna 2002 v 05.00 h autobusem firmy Autodoprava Jaroslav Hoskovec z Opatovic; asi 39 účastníků, z toho 7 obecních zastupitelů (Květa Němcová, Z. Vavřinová, D. Chadrabová, L. Řeháčková, J. Martínek, J. Vonšovský a I. Vergner). Dále se zájezdu zúčastnili zástupci hasičů, myslivců, činovníci TJ Zbýšov a jiní (seznam v příloze).

Příjezd na odpočívadlo při dálnici Brno - Olomouc „Rohlenka" (Aral, McDonald) asi v 8.00 h.

Od 8.15 pod vedením starosty Zbýšova u Slavkova Jaroslava Žalkovského, po památkách bitvy u Slavkova (2.12.1805) v níž se střetla spojenecká vojska Ruska a Rakouska s francouzským vojskem vedeným Napoleonem.

Starosta Zbýšova u Slavkova, Jaroslav Žalkovský

Odjezd na vrch Žuráň k prvnímu pomníku, který je tvořen mohutným kamenným kvádrem na jehož povrchu je plastická bronzová mapa celého bojiště. Poznámka: vrchol Žuráně má nadmořskou výšku 290 m, pro srovnání čáslavské nádraží 273 m.

Přejezd do obce Tvarožná kolem dalšího památného vrchu Santon. Na obecním úřadě, zaujímajícím celou jednu rozlehlou patrovou budovu, nám přednášel starosta František Kopecký, autor několika historických knih, o bitvě u Slavkova. V jednom sále stojí velká expozice, jíž vévodí velmi rozměrný model celé bitvy s reálnými figurkami vojáků. Obec Tvarožná má 1160 obyvatel, v roce 1997 byla vyhlášena na 2. pořadí v celostátní soutěži Obec roku.

Odjezd do Slavkova, prohlídka vnějších prostor zámku a zámeckého parku, procházka náměstím.

Odjezd na „Mohylu míru" umístěnou na Prackém kopci, prohlídka muzea (diarama) a interiéru kaple v samotné Mohyle míru, která je památníkem 20 - 35 tisíc padlých a následně zemřelých vojáků v bitvě u Slavkova.

Přejezd do hospody „U pošty", izolovaně ležící na silnici Brno - Olomouc (bývalá přepřahací stanice dostavníkových a kočárových koní), zde kolem 11.20 h oběd (bramborová polévka a guláš s knedlíkem, pivo "Baron Trenck" 14°, které vyrábí Strarobrno a.s. Brno).

Kolem 12.20 h odjezd do Zbýšova u Slavkova, ležícího při říčce Litávce (pravostranný přítok řeky Litava) mezi Křenovicemi a Šaraticemi. Severním okrajem obce prochází do bývalé vinařské stráně zaříznutá železnice Brno - Vyškov - Přerov (- Bohumín) se zastávkou Zbýšov na 22. km od Brna a 68. km od Přerova (v jízdním řádu ČD trať 300). Zde uvítání se zástupci města Zbýšov u Brna, kteří přijeli autobusem a také s velkým hasičským autem (mezi nimi krojovaný horník, hasiči, myslivci a šéf městského koupaliště, starosta ing. Jaroslav Křístel) a s některými zastupiteli a občany Zbýšova u Slavkova. Setkání se konalo na rozlehlé víceúčelové ploše vedle fotbalového hřiště. Předány upomínkové dary a tištěné materiály. Dary i získané publikace budou k prohlídce či zapůjčení k dispozici na obecním úřadě a v místní knihovně. Každý účastník dostal stravenky na 1 pivo, čtvrtku grilovaného kuřete a čerstvě vyuzenou klobásu. Ze strany občanů Zbýšova u Slavkova byla společná oslava perfektně připravena i hojně navštívena, po celý den mezi 70 až více než 100 osobami.

Účastníci našeho zájezdu po příjezdu do Zbýšova u Slavkova, u vzdálenějšího stolu jsou zástupci Zbýšova u Brna, zády k nám stojící muž je starosta ing. Křístel.

Fotbalový turnaj se hrál systémem „každý s každým" vždy 2 x 35 minut. Los určil pořadí zápasů: 1 - Zbýšov u Brna x Zbýšov v Čechách; 2 - Zbýšov u Slavkova x Zbýšov v Čechách a 3 - Zbýšov u Slavkova x Zbýšov u Brna.
Výsledky:

1. Zbýšov u Brna x Zbýšov v Čechách 1 : 5 (1. poločas 1 : 3, 2. poločas 1 : 2, všechny branky ze hry).

2. Zbýšov v Čechách x Zbýšov u Slavkova 1 : 4 (1. poločas 1 : 1, první branka Zbýšova u Slavkova z penalty; 2. poločas 0 : 3).

3. Zbýšov u Slavkova x Zbýšov u Brna 4 : 4 (1. poločas 1 : 1, 2. poločas 3 : 3).

Konečná tabulka

Pořadí

Mužstvo

Výsledky Skóre Body
1. Zbýšov u Slavkova 2 - 1 - 0 8 : 5 5
2. Zbýšov v Čechách 1 - 0 - 1 6 : 5 3
3. Zbýšov u Brna 0 - 1 - 1 5 : 9 1

Všechna tři mužstva byla odměněna zlatým pohárem s textem „Fotbalový turnaj tří Zbýšovů na území bitvy tří císařů, 1. (2. a 3.) místo". Nutno poznamenat, že mužstvo Zbýšova u Brna bylo podle slov zástupců radnice města sestaveno jen z „dorostenců" a nepředstavovalo žádné regulérní mužstvo, přičemž mužstvo A Zbýšova u Brna hraje snad dokonce v moravské divizi. Také Zbýšov v Čechách měl v mužstvu jen 5 příslušníků mužstva A (hraje v okresním přeboru), několik příslušníků mužstva B (hraje v nejnižší okresní třídě) a několik zcela náhodných hráčů. Jen Zbýšov u Slavkova nasadil do turnaje své regulérní mužstvo hrající v nejnižší okresní třídě.

Občané všech tří Zbýšovů v podvečer. V pozadí nové domky Zbýšova u Slavkova a velké hasičské auto ze Zbýšova u Brna.

Po skončení fotbalového turnaje procházka obcí za vedení starosty Jaroslava Žalkovského. O Zbýšově u Slavkova jsme se mj. dověděli:

Obec má asi 390 obyvatel. Organizace obce typická pro jižní Moravu, domy převážně těsně přimknuté k sobě tvoří delšími stranami nepřetržitou frontu podél komunikací. Jen nové domy stojí samostatně v zahradách. Teprve od posledních voleb má obec uvolněného starostu.

Účastníci našeho zájezdu, vlevo v pozadí stoly zástupců Zbýšova u Brna, je vidět i část přilehlého fotbalového hřiště a plochý vrch severně od obce, na jehož stráních kdysi byla pěstována vinná réva.

Obecní úřad sídlí v prostorách mateřské školy (tu navštěvuje průměrně 13 - 15 dětí). Základní škola pro obec a lékařské středisko mají sídlo v Šaraticích (vzdálenost 2 km), pošta pro Zbýšov sídlí v sousedních Křenovicích u Slavkova (vzdálenost také 2 km, PSČ 683 52). Jedinou možností koupání pro obec je umělé koupaliště v sousedních Křenovicích.

V parčíku před obecním úřadem jsou dva pomníky - asi dvacítce padlých v I. světové válce a osvoboditelce Rudé armádě ve II. světové válce. Obec má vybudovaný vodovod (1995) a je plynofikovaná (1998); chybí kanalizace, splašky jsou z domů vypouštěné do otevřených příkopů podél komunikací.

Místní zemědělské družstvo Šaratice se specializuje na výkrm brojlerů, jinak provozuje pro řepařskou oblast běžnou rostlinnou výrobu (cukrovka, slunečnice, řepka, obiloviny). Půda je těžká, jílovitá, průměrná nadmořská výška 202 - 208 m.

Obec Zbýšov u Slavkova je součástí ekologické iniciativy Politaví, která se zasazuje o ochranu přírody v říční nivě Litavy, usiluje o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Politaví.

Tradice vinařství v obci vznikla koncem středověku, kdy jako součást církevního zboží Zábrdovského kláštera (Brno) produkovala mešní víno na svazích severně od obce. Během třicetileté války a následnou ztrátou návaznosti na církevní majetek vinařství upadalo až vlivem révokaza zaniklo koncem 19. století úplně. Pod obecním úřadem i pod jinými domy jsou dosud pěkné, cihlami klenuté sklepy, vinařské sklípky ve svahu pod vinicemi zcela zanikly výstavbou dráhy koncem 19. století. Přesto zůstává vinný hrozen vedle rádla a klobouku dávného držitele vsi ve znaku obce.

Po společné procházce návrat na místo setkání k fotbalovému hřišti. Zpestřením podvečera po fotbalovém turnaji bylo automatické postřikování fotbalového trávníku (trysky jsou zabudovány v ploše hřiště a jejich provoz a pohyb řízen automaticky), čehož v horkém dni hojně využilo asi 20 malých a větších dětí ve věku od 3 do 10 let ke koupeli v proudu rozstřikované vody. Ta se čerpá ze studně a uchovává v rezervoáru pro každodenní ranní a večerní postřik hřiště. Po této atrakci vystoupil na hřišti sokolník s krotkou samicí jestřába a předváděl, jak mu poslušně nalétává i z větší vzdálenosti na nataženou ruku. Jestřáb potom klidně seděl vedle svého pána na berličce i během večerní taneční zábavy.

Starosta Zbýšova, Jaroslav Žalkovský, mezi účastníky našeho zájezdu při podvečerním zpěvu s harmonikou

Již mezi 19. a 20. hodinou přišel mezi nás starosta Žalkovský s tahací harmonikou a hrál moravské i české písničky, které mnozí doprovázeli zpěvem. Jako zpěvák se zvláště vyznamenával ing. Václav Zeman, starosta Dobrovítova, který se rovněž zúčastnil našeho zájezdu. Asi od 20 h začala taneční zábava, s malou jazz-rockovou kapelou vystupovala zpěvačka. Kapela hrála především obecně známý, současný střední populár. Tančilo se nejen v párech, ale pro hojnou účast tancechtivých dětí také v hadech a kruzích. Jen obtížně rodiče odchytávali své ratolesti, odnášeli a odvlékali je domů i v pozdních hodinách.

Kolem 22. hodiny se rozloučili a odjeli domů zástupci Zbýšova u Brna, před půlnocí končila i taneční zábava a loučil se i náš zájezd. Jak bylo srdečné přijetí, o to srdečnější bylo rozloučení, náš zájezd míjel tabuli Zbýšov u silnice k Brnu asi ve 23.45 h.

Velmi pozitivní roli, obdivovanou námi i ostatními účastníky oslavy, sehrálo naše mladé, vesele bujaré fotbalové mužstvo. Již při předávání pohárů za umístění v turnaji upoutalo všechny sborově skandovanými hesly a výraznými synchronizovanými pohybovými kreacemi oslavujícími Zbýšov v Čechách i všechny Zbýšovy a jejich starosty. Toto pohybově skandované přednášení i delších slovních sekvencí potom následovalo často celý večer a při taneční zábavě vrcholilo společnými kruhovými tanci celého mužstva. Protože nás zástupci Zbýšova u Brna obdarovali asi 20 lahvemi bílého vína Sauvignon (také Zbýšov u Brna má ve znaku hrozen vína, kromě toho hornická kladívka a celý pluh), měli se fotbalisté čím posilňovat celou cestu autobusem domů. Sborové skandování prokládali zpěvem neúnavně až na samou náves ve Zbýšově. Tam jsme ve zdraví dorazili asi v 02.30 h a pod hvězdnou oblohou jsme se znaveni, ale plní zážitků, rozcházeli do svých domovů.

Poděkování: Poděkování všech účastníků si zaslouží především starosta Zbýšova u Slavkova, Jaroslav Žalkovský, za krásný nápad a perfektní realizaci záměru setkání všech tří Zbýšovů v jeho obci, poskytnuté pohostinství a veškerou péči. Neméně se o zdar akce zasloužili i občané Zbýšova u Slavkova. Poděkování si zaslouží také starostové obou dalších Zbýšovů, ing. Jaroslav Křístel a naše Květa Němcová. Všem účastníkům setkání patří poděkování za vytvoření velmi družné, přátelské atmosféry, zvláště potom našemu fotbalovému mužstvu za skvělou sportovní i kulturně společenskou reprezentaci. V neposlední řadě děkujeme řidiči našeho autobusu Jaroslavu Hoskovcovi (+ 13.12.2002) za příjemnou a bezpečnou dopravu.

Zbýšov, 4. srpna 2002                                       Zpracoval: Ing. Ivan Vergner

Zpět na homepage