Obec Zbýšov
Kraj: Středočeský / Okres: Kutná Hora / Pověřený obecní úřad: Čáslav

Jak do Zbýšova ?

Zbýšov je pohodlně dostupný autem, ve všední dny i o víkendech autobusem, případně kombinací dopravy vlakem (+ autem, na kole, pěšky) do Vlkanče. Zastávka Vlkaneč je od Zbýšova vzdálená asi 4 km, tj. 40 - 50 minut rychlejší chůze. Podobně je to s odjezdem ze Zbýšova.

Doprava autem

1) Čáslav - Zbýšov: Zbýšov leží asi na polovině cesty silnicí č. 338 z Čáslavi do Ledče n.S.
a) přes Žáky: V Čáslavi při jízdě po silnici č. 38 ve směru od Prahy na druhé křižovatce odbočit vpravo směr Tábor (silnice č. 339), po přejetí hráze Podměstského rybníka odbočit vlevo směrem na Zbýšov (silnice č. 338). Při cestě ve směru od Havlíčkova Brodu nebo Chrudimi po silnici č. 38 v Čáslavi přejet křižovatku směrem na Tábor rovně a po přejetí hráze Podměstského rybníka odbočit na Zbýšov. Trasa: Čáslav x Žáky - Štrampouch - Březí - Šebestěnice - Zbýšov (14 km).
b) přes Hraběšín: Z Čáslavi směr Tábor po silnici č. 339 (na Zbýšov neodbočovat); asi 1 km za Chedrbí se odbočuje vlevo na Zbýšov. Trasa: Čáslav x Krchleby - Chedrbí x Hraběšín - Opatovice - Zbýšov (15 km).
c) přes Tupadly: Projet Čáslav po silnici č. 38 směrem na Havlíčkův Brod, asi 1 500 m za městem se v Drobovicích odbočuje vpravo směrem na Tupadly; v Tupadlích se potom odbočuje kolem zámku vpravo směrem na Šebestěnice a tam vlevo směrem na Zbýšov.
Trasa: Čáslav x Drobovice - Tupadly x
Schořovská kaple - Zbudovice - Šebestěnice x Zbýšov (15 km).

Pro lepší orientaci může sloužit mapka východní části okresu Kutná Hora Těsně mimo levý okraj mapy jsou Červené Janovice a dál na západ Zbraslavice. Na mapce lze odečíst tyto trasy: 1 a, b, c; 2 a, b; 3 a (jen částečně), b; 7 a, b; 8. V případě ostatních tras lze z mapy odečíst jen koncové úseky cesty ke Zbýšovu. Podobně pro usnadnění orientace při výjezdu z Čáslavi směrem na Zbýšov může sloužit plánek Čáslavi.

2) Kutná Hora - Zbýšov: Z Kutná Hory je možné jet po hlavních silnicích přes Čáslav a dále trasou 1a) přes Žáky do Zbýšova. Existuje ovšem pohodlná zkratka.
a) přes Čáslav: Z Kutné Hory po silnici č. 2 směrem na Přelouč, Hradec Králové a v Malíně na křižovatce se silnicí č. 38 odbočit vpravo směrem na Havlíčkův Brod. V lokalitě Kalabousek je nutné odbočit vpravo přes dráhu na Čáslav. Trasa: Kutná Hora - Malín x Církvice - Kalabousek x Čáslav x Žáky - Štrampouch - Březí - Šebestěnice - Zbýšov (26 km).
b) přes Hraběšín: Z Kutné Hory po silnici č. 126 směrem na Tábor, ještě při výjezdu z Kutné Hory se odbočuje vlevo na Neškaredice, Perštejnec. Asi po 500 m za odbočkou se znovu odbočuje vpravo na Perštejnec. Asi 2 km za Perštejncem se na křižovatce se silnicí č. 337 odbočuje vlevo směrem na Čáslav a ještě před obcí Kluky vpravo směrem na Zbýšov. Dál stále rovně a přes silnici č. 339 na trasu 1b) přes Hraběšín do Zbýšova. Trasa: Kutná Hora x Perštejnec x Pucheř - Kluky x Hraběšín - Opatovice - Zbýšov (22 km).

3. Červené Janovice - Zbýšov: Při cestě z Červených Janovic do Zbýšova je nutné dát pozor na odbočování ještě před výjezdem z Č. Janovic. Nejkratší cesta vede přes Petrovice, delší přes Paběnice.
a) přes Petrovice: V Červených Janovicích po silnici č. 339 směr Čáslav, hned za náměstím se odbočuje vpravo (směr Zbýšov, Petrovice) a jen asi po 100 m vlevo (směr Petrovice). V Petrovicích se potom odbočuje vlevo na Čáslav a na okraji obce Újezdec se odbočí vpravo směrem na Damírov a Zbýšov. Trasa: Červené Janovice x Petrovice x Újezdec x Senetín - Damírov - Krchlebská Lhota - Zbýšov (11 km).
b) přes Paběnice: Z Červených Janovic po silnici č. 339 směrem na Čáslav, asi po 4 km za Lány se odbočuje vpravo směrem na Paběnice. Z Paběnic se jede směrem na Petrovice, za Újezdcem se odbočí vlevo na Damírov a Zbýšov. Trasa: Červené Janovice - Lány x Paběnice - Újezdec x Senetín - Damírov - Krchlebská Lhota - Zbýšov (14 km).

4) Zbraslavice - Zbýšov: Ze Zbraslavic je možné jet do Zbýšova přes Červené Janovice nebo přes Dobrovítov.
a) přes Červené Janovice: Ze Zbraslavic se jede po silnici č. 339 směrem na Čáslav, v Červených Janovicích dál po trase 3a) přes Petrovice do Zbýšova. Trasa: Zbraslavice - Štipoklasy - Červené Janovice x Petrovice x Újezdec x Senetín - Damírov - Krchlebská Lhota - Zbýšov (17 km).
b) přes Dobrovítov: Ze Zbraslavic se jede po silnici č. 335/339 směrem na Ledeč n.S., za Třebětínem se ostře odbočí vlevo na Čáslav (silnice č. 338), dále přes Dobrovítov do Zbýšova. Trasa: Zbraslavice - Prostřední Ves - Bohdaneč - Sáhy - Třebětín x Hostkovice - Dobrovítov - Zbýšov (18 km).

5) Ledeč nad Sázavou - Zbýšov: Z náměstí v Ledči se vyjíždí směrem na Čáslav/Kutná Hora. Po silnici č. 338 je cesta přímá, až do Zbýšova. Trasa: Ledeč n.S. - Ostojovka - Vrbka - Hostkovice - Dobrovítov - Zbýšov (16 km).

6) Světlá nad Sázavou - Zbýšov: Ze Světlé se vyjíždí po silnici č. 347 směrem na Josdefodol a Kunemil. Tam se odbočuje vlevo směrem na Sázavku a Leštinu. V Leštině po přejezdu trati se odbočuje vlevo na Dobrnice, Chlum a Zbýšov. Trasa: Světlá n.S. - Josefodol - Kunemil x Sázavka - Leština x Dobrnice - Stará Chraňbože - Chlum - Zbýšov (18 km).

7) Golčův Jeníkov - Zbýšov: Z náměstí v Golčově Jeníkově se jede přes trať po hlavní silnici č. 38 směrem na Havlíčkův Brod, za Jeníkovem se odbočuje vpravo na silnici č. 130 směrem do Leštiny a Ledče n.S. Asi po 2 km je možné odbočit na Římovice nebo o další 2 km dál přímo na Vlkaneč. Tam se po odbočení vlevo pokračuje na Zbýšov. Trasy:
a) přes Římovice: Golčův Jeníkov x Římovice - Kozohlody - Vlkaneč x Klucké Chvalovice - Zbýšov (12 km).
b) přes Chlumek: Golčův Jeníkov - Chlumek x Vlkaneč x Klucké Chvalovice - Zbýšov(11 km).

8) Žleby - Zbýšov: Ze Zbýšova je zámek Žleby snadno dosažitelný. Ze Žlebů se vyjíždí směrem na Čáslav a ještě v obci se odbočuje vlevo na Horky/Potěhy. Z Potěh se jede směrem na Tupadly a dále po trase 1c) do Zbýšova. Trasa: Žleby - Horky - Potěhy - Tupadly x Schořovská kaple - Zbudovice - Šebestěnice x Zbýšov (16 km).

 

Žleby - zámek z východní strany

9) Praha - Zbýšov: Pro cestu z Prahy se nabízejí dvě trasy - Černokostelecká, po silnici č. 333 do Říčan a dál po silnici č. 2 do Kutné Hory, a Českobrodská po silnici č. 12 do Kolína a dál po silnici č. 38 do Čáslavi.
a) Černokostelecká: V Praze z centra Vinohradskou na Floru a dál po dvouproudové silnici podél Olšanských hřbitovů dál Černokosteleckou a navazující Kutnohorskou až na výjezd z Prahy, silnice č. 333. Hned za vnitřní Prahou je při této silnici několik supermarketů. V Říčanech se pokračuje po silnici č. 2 až do Kutné Hory. Zde je nejlepší volit trasu 2b) k cestě do Zbýšova. Trasa: Praha (Vinohradská - Černokostelecká - Kutnohorská - Dolní Měcholupy - Horní Měcholupy - Uhříněves) - Říčany - Mukařov - Vyžlovka - Kozojedy - Kostelec nad Černými Lesy - Oleška - Ždánice - Malotice - Doubravčany - Zásmuky - Bečváry - Těšínky - Suchdol - Miskovice - Přítoky - Kutná Hora x Perštejnec x Pucheř - Kluky x Hraběšín - Opatovice - Zbýšov (od stanice metra Želivského 87 km).
b) Českobrodská: V Praze z centra Husitskou a Koněvovou až do Hrdlořez a dál Českobrodskou a silnicí č. 12 ke Kolínu, kde navazuje silnicí č. 38 směrem na Čáslav. U samoty Skalka se odbočuje vpravo na Kutnou Horu a obchvatem po silnici č. 126 dál po trase 2b) do Zbýšova. Trasa: Praha (Husitská - Koněvova - Českobrodská - Dolní Počernice - Běchovice - Újezd nad Lesy) - Úvaly - Rostoklaty - Nová Ves II. - Přistoupim - Kolín - Skalka x Kaňk - Kutná Hora x Perštejnec x Pucheř - Kluky x Hraběšín - Opatovice - Zbýšov (z konečné tramvají Praha-Hrdlořezy 87 km).

10) Brno (Jihlava, Havlíčkův Brod) - Zbýšov: V Brně na dálnici D1 (Brno východ: Exit 201; Brno jih: Exit 196, 194; Brno západ: Exit 190) směr Praha až na Exit 112 (silnice č. 38, směr Jihlava, Havlíčkův Brod), dále směr Havlíčkův Brod a Praha až na obchvat u Golčova Jeníkova. Zde odbočit na silnici č. 130 směr Ledeč n.S. a po asi 200 m odbočka vpravo směr Červené Janovice; dál po výše popsané trase 7a). Trasa: Brno x Štoky - Sv. Kříž - Havlíčkův Brod - Skuhrov - Kámen - Habry x Římovice - Kozohlody - Vlkaneč - Klucké Chvalovice - Zbýšov (od Exit 194 asi 141 km).

11) Dálnice D1 - Zbýšov: Pro milovníky dálnice je ve směru od Prahy nejbližší Exit 66 a ve směru od Brna Exit 81. Od obou se jede do Zbýšova přes Ledeč n.S. Oba dálniční výjezdy (exity) jsou od Zbýšova vzdálené asi 30 km.
a) směr od Prahy: Po dálnici D1 od Prahy směrem k Brnu, odbočuje se na Exit 66 na silnici č. 150 směr Brzotice, Hněvkovice, Ledeč n.S. a dál po trase 5) směrem na Čáslav, silnicí č. 338 až do Zbýšova. Trasa: Praha (po Severojižní magistrále směrem na Brno) - Exit 66 x Brzotice - most přes vodní dílo Želivka - Bezděkov - Hněvkovice - Pekelsko - Ledeč n.S. - Ostojovka - Vrbka - Hostkovice - Dobrovítov - Zbýšov (96 km).
b) směr od Brna: Po dálnici D1 od Brna směrem na Prahu, odbočuje se na Exit 81, směrem na Koberovice, Kamennou Lhotu, Ledeč n.S. a dál do Zbýšova jako v předchozím případě. Trasa: Brno - Exit 194 - Exit 81 x Podolí - Koberovice - Hojanovice - Dolní Paseka - Kamenná Lhota - Ledeč n.S. - Ostojovka - Vrbka - Hostkovice - Dobrovítov - Zbýšov (143 km).

 

Zpět na homepage